אפס הפרדה או ביות מלא- מה זה אומר?

כפי שכתבתי במאמרי 'זכויות האם בלידה', לאישה היולדת בבית חולים יש זכות מלאה לביות מלא, שהייה יחד עם תינוקה לאחר הלידה ועד השחרור מבית החולים. זכות זו מוקנית לאישה בהתאם לסעיף 3.3.7 לחוזר מנהל הרפואה של משרד הבריאות מס' 19/2012 "עידוד הנקה". למעשה חוזר זה הוא האסמכתא שלכן ל"אפס הפרדה", מושג אשר בפועל זהה למושג "ביות מלא".

אפס הפרדה ו/או ביות מלא משמעותו השארות האם יחד עם תינוקה, גם ביום וגם בלילה, עד למועד השחרור מבית החולים. השהייה יחדיו מתבטאת לא רק בזמן שבין הבדיקות והטיפולים אלא גם בזמן זה. הרופא מגיע לחדר האם כדי לבדוק ולטפל בתינוק או שהאם יחד עם תינוקה הולכת לבדיקות וטיפולים ונשארת איתו, מניקה אותו בזמן הבדיקות ומרגיעה אותו.

מנגד ביות חלקי זו שהיה יחדיו בחלק מן הזמן, בעיקר ביום, כאשר בלילה התינוק נאסף אל התינוקיה ונמצא באחריות הצוות הרפואי של ביה"ח.

כידוע לנו, כאשר אנחנו פונים לקבלת טיפול רפואי, סעיף 6א לחוק זכויות החולה, מקנה לנו את הזכות להיות מלווים בכל אדם, לבחירתנו. אמנם יש סייגים לזכות זו, אך אם המלווה אינו מפריע לנו בקבלת הטיפול, אינו מפריע לצוות הרפואי במתן הטיפול ואינו מפר את הזכות לפרטיות של חולים אחרים, הזכות שלנו למלווה נשמרת במלואה.

כאן חשוב להבהיר עניין נוסף, בעוד שהמלווה לאדם בגיר אינו רשאי להתערב ו/או למנוע טיפול רפואי עבור המטופל, הרי שהורה בהחלט רשאי להתערב, להסכים ו/או לסרב למתן טיפול רפואי לתינוק, מכוח סעיף 13 לחוק זכויות החולה (הסכמה מדעת לטיפול רפואי) וחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (המקנה זכות להורים לפעול בשם התינוק בכל ענייניו).

כפי שהוזכר במאמר הקודם, זכויות אם בלידה, חוזר מנהל הרפואה של משרד הבריאות מס' 17/99 "חובת מסירת מידע ליולדת בזמן האשפוז" תומך בסעיף 13 לחוק זכויות החולה ומרחיב אותו.

על כן, אם בהתאם לסעיף 6א כאמור לעיל יש לכל אדם את הזכות להיות מלווה באדם לבחירתו לכל פרוצדורה רפואית, הרי שלתינוק זכות זו נתונה כפליים, מכוח שני חוקים, הן חוק זכויות החולה והן חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות כפי שהוסבר לעיל.

כמו כן, חשוב לדעת כי משרד הבריאות הכיר זה מכבר בכך ששהייה יחד עם התינוק והנקתו בזמן טיפול כואב ו/או חיסון תורמים להקלה בכאב אצל התינוק. שהייה יחד עם התינוק והנקתו כאמור מומלצת מאוד בטיפות חלב, אז על כמה וכמה כמה שעות לאחר לידתו, בבתי החולים.

לסיכום, חוקי מדינת ישראל, חוזרי מנהל הרפואה של משרד הבריאות כולם כאחד תומכים ב"אפס הפרדה". כעת נותר לדרוש ליישם את זכותכן.

עורכת דין תמר טסלר
צרו קשר לקבלת ייעוץ משפטי

אנחנו ממליצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *